Klávesová zkratka pro vložení pouze hodnot

Nejčastěji používanou technikou kopírování (nejen) v Excelu je kombinace klávesových zkratek Ctrl+C a Ctrl+V. Po vložení pak můžeme následovně pomocí tlačítka s nápisem Ctrl určit jiný než výchozí způsob vložení. Velmi často se takto volí možnost Hodnoty pro vložení pouhých hodnot bez formátování anebo pro převod vzorců na hodnoty.

Nově můžeme téhož dosáhnout pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+V. Po zkopírování běžným způsobem provedeme vložení zkratkou Ctrl+Shift+V a rovnou dojde k vložení pouze hodnot.

Snadněji lze takto provést i převedení vzorců na hodnoty na stejném místě. Oblast se vzorci označíme, provedeme zkopírování a ihned beze změny označení stiskneme zkratku Ctrl+Shift+V.

Popsaná funkce je novinkou Excelu v rámci předplatného Microsoft 365. Do trvalých licencí se tyto novinky obvykle dostávají až v nových verzích. I u předplatitelů Microsoft 365 je na nové funkce někdy potřeba chvíli počkat.
Líbil se vám tento příspěvek a chcete být informováni o dalších novinkách v Excelu v rámci předplatného Microsoft 365? Napište na e-mailovou adresu info@paveldurcak.cz a na nové příspěvky vás upozorním. Publikuji je nepravidelně podle toho, co se v Excelu zajímavého objeví.